O zawodach

przez | 14 grudnia 2019

Początki

Pomysł organizacji zawodów drwali zrodził się w 2013 roku, a podstawą i motywacją były starty w tego typu zmaganiach Kamila Szarmach, jednego z pomysłodawców późniejszego SuperDrwala. Chcąc zachować oryginalność zmagań powstał autorski regulamin zawodów, który łączy w sobie prawdziwie sportową rywalizację, jak i sporą dawkę humoru. Założeniem było stworzyć zawody jedyne w swoim rodzaju, niebędące kopią. Podobna impreza rozgrywana była już w Niedźwiedziu (woj. lubuskie), która także była swego rodzaju inspiracją. Początkowo przymierzano się do regionalnego charakteru zawodów, wewnętrznych zmagań firm leśnych świadczących swe usługi na rzecz nadleśnictwa. Niestety niskie zainteresowanie udziałem lokalnych firm kazało szukać startujących nieco dalej. I tak po skompletowaniu sześciu drużyn wiadomo było, że pierwszy SuperDrwal będzie od razu miał status zmagań ogólnopolskich! Od strony technicznej wsparcie zapewnił Leszek Szarmach, właściciel Zakładu Usług Leśnych, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia. Corocznie zawody wspierają miejscowe samorządy, sponsorzy prywatni oraz Lasy Państwowe. Tak wyglądały początki duetu Leszka i Kamila Szarmachów, ojca i syna, którzy stworzyli zawody trwające do dziś.

Jak wyglądają zawody SuperDrwal?

To drużynowe zmagania najlepszych drwali. Sześć widowiskowych konkurencji wymaga umiejętności, zręczności i gwarantuje przednią zabawę. Nigdzie indziej nie znajdziecie imprezy tego typu, na której zawodnicy poza drewnem muszą łupać… kostki cukru, czy otwierać butelki… przy użyciu pilarki. Ponadto samą ścinkę oglądać można z dosłownie kilku metrów, gdyż odbywa się ona na stadionie!

Zmagania obejmują sześć konkurencji:

  • Ścinkę drzew,
  • Łupanie drewna,
  • Wymianę łańcucha,
  • Moją-twoją,
  • Okrzesywanie,
  • Krążki.

W zawodach udział bierze sześć trzyosobowych drużyn, które startują na równoległych stanowiskach. To pozwala potęgować jeszcze bardziej sportowe emocje!

Jeśli jesteś zainteresowany naszymi zawodami, to znajdziesz nas na: